Amyloidoza AA

Amyloid A w surowicy to tak zwane białko ostrej fazy, co oznacza, iż jego stężenie we krwi rośnie w stanach zapalnych. Białko to jest produkowane w wątrobie. Sama jego obecność we krwi nie oznacza amyloidozy. Dopiero złogi o nieprawidłowej strukturze odkładane w narządach świadczą o chorobie.

Amyloidoza AA

Co to jest amyloidoza AA?

Amyloid A w surowicy (z angielskiego: serum amyloid A – SAA) to tak zwane białko ostrej fazy, co oznacza, iż jego stężenie we krwi rośnie w stanach zapalnych. Białko to jest produkowane w wątrobie. Sama jego obecność we krwi nie oznacza amyloidozy. Dopiero złogi o nieprawidłowej strukturze odkładane w narządach świadczą o chorobie.

Występowanie amyloidozy AA wiąże się z niektórymi przewlekłymi chorobami zapalnymi. Najczęściej występuje w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (do 5-10% pacjentów), choroby Crohn’a (zapalna choroba jelit), twardziny oraz zapalenia skórno-mięśniowego (dwie ostatnie to choroby układowe tkanki łącznej). Amyloidozę typu AA stwierdza się czasem w przebiegu przewlekających się lub nawracających infekcji, aczkolwiek obecnie, w związku z dostępem do antybiotyków, ryzyko powstawania amyloidu jest mniejszym zagrożeniem niż w przeszłości. Również nowotwory, szczególnie chłoniak Hodgkina (ziarnica złośliwa) i rak nerkowokomórkowy, sprzyjają rozwojowi amyloidozy tego typu. Prawidłowe i skuteczne leczenie powyższych chorób zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się amyloidu. Choć ryzyko rozwoju amyloidozy rośnie już po sześciu miesiącach trwania procesu zapalnego, to wiadomo, że jedynie niewielki odsetek pacjentów z przewlekłymi chorobami zapalnymi rozwinie z biegiem czasu postać AA.

Ten typ amyloidozy zajmuje głównie nerki, wątrobę, śledzionę, czasem węzły chłonne lub jelita. W większości przypadków (około 90%) to właśnie uszkodzenie nerek jest najbardziej widoczne i stanowi największe niebezpieczeństwo.

Źródło:  na podstawie Jurczyszyn A., Olszewska-Szopa M, Kostkiewicz M., Suska A.,  Jędrzejczak WW, Jamroziak K. „Amyloidoza. Poradnik dla pacjentów” 2018